Baisiausia būna tada, kai susikaupi, pasiruoši mokytis naujos kalbos ir ... bac! – per sunku ją įveikti. Ką gi, tada telieka mokymąsi atidėti vėlesniam laikui ir taip visą gyvenimą. Noriu tave nudžiuginti, kadangi turiu daug patarimų, kurie padėtų lengviau išmokti daugiau kalbų.
Turbūt jau žinai, kad mokėti daugiau nei vieną kalbą yra ne tik svarbu, o ir būtina. Šiais laikais yra neišvengiama mokėti kelias kalbas, kad gyvenime pasiektum geresnių rezultatų. Tarkim, išvažiavai verslo reikalais į kitą šalį, turinčią kitą kultūrą, papročius ir kalbą. Kad įvyktų sklandesnės derybos, privalai mokėti bent jų kalbą. Visai kitaip į tave žiūrės, kai pasisveikinsi jų gimtąja kalba – taip gimsta visai kitas santykis. Kitas pavyzdys, kodėl, kai mėgiamas atlikėjas pasisveikina su publika mūsų gimtąja kalba, visi iš džiaugsmo klykia? Dabar matai, kaip lengva paveikti žmones tuo, kas jiems artima.
Bene kiekvienas turi savo metodą. Vieni skaito knygas, kiti mokosi gramatikos. Goethe‘s instituto Kalbos skyriaus vadovė Nijolia Buinovskaja mokėsi skaitydama detektyvus. Kadangi šio žanro knygos Nijoliai labiausiai patinka, todėl greitai įveikdavo knygas, kartu įsimindama ir naujus žodžius. Su N. Buinovskaja kalbamės apie tai, kaip geriausia mokytis naujų kalbų.
Mokytojai pataria skaityti knygas užsienio kalba, bet ką daryti, kai pusės sakinio visiškai nesupranti?
Kai skaitai knygą, svarbu ieškoti ne žodžių, kurių nesupranti, o tokių, kuriuos supranti. Netgi yra toks metodas, kai mokytojas rodo tekstą ir liepia pabraukti visus žodžius, kuriuos moki. Mokyklose labai dažnai liepiama pabraukti žodžius, kurių nesupranti ir todėl mokiniai iš karto neigiamai nusiteikia viso proceso atžvilgiu. Kai pirmiausia ieškai suprantamų žodžių, toks skaitymas yra lengvesnis, skaitai greičiau ir malonumas didesnis. Taip pat daug kartų pasikartoji tuos žodžius, kuriuos jau moki ir todėl ta struktūra, žodžiai lieka galvoje, kas yra šimtą kartų geriau, negu tada, kai mokysies kiekvieno žodžio atskirai.
Nuo ko pradėti, kai nori išmokti naujos kalbos?
Reikia pradėti nuo motyvacijos, kodėl pradedi mokytis šios kalbos. Jeigu ji tau patinka ir planuoji mokytis savarankiškai, tikriausiai ji patinka dėl kažko: galbūt dainos sužavėjo ar dar kas nors. Jeigu muzika – bandyk versti tas dainas tuo metu, kai dainuoji. Taip lavinamas ir tarimas, ir struktūros užsifiksuoja atmintyje. Aš pati pakankamai skeptiškai žiūriu į žodyno ir gramatikos mokymąsi. Tobulas variantas – pagyventi toje šalyje, kurios kalba tave sužavėjo. Bet jeigu tokios galimybės nėra, reikia tą šalį susikurti savo namuose: įrašais, dainomis, knygomis, filmais...
Ar įmanoma mokytis daugiau nei vieną kalbą vienu metu?
Vaikai sugeba, o suaugęs žmogus galbūt, nes kalbos jam jau šiek tiek painiojasi. Poliglotai, kurie moka apie dešimt kalbų, įstengtų ir tris kalbas mokytis vienu metu. Bet tas, kuris moka ne daugiau nei tris kalbas, ketvirtą turėtų mokytis tvarkingiau, ir tik vieną. Viskas priklauso dar ir nuo tikslų. Galbūt užtektų išmokti tik mandagumo frazių.
Dešimtos klasės mokinių laukia svarbus apsisprendimas – kokią kalbą pasirinkti valstybiniam egzaminui laikyti. Kuri kalba, jūsų manymu, yra prestižiškesnė?
Geriausia rinktis pagal save, poreikius, pagal tai, kas teikia daugiau džiaugsmo. Stojant į aukštąją mokyklą didelio skirtumo nėra, kokią užsienio kalbą pasirinksi. Prestižas neturi užimti svarbiausios vietos pasirenkant kalbas. Geriau pasirinkti tą, kuri tau labiausiai patinka, o ne tą, kuri, tavo manymu, prestižiškesnė, bet išmokti jos nepavyksta.
Kaip keista, kad įvedus į naršyklės paieškos lauką „kaip lengviau išmokti naujos kalbos“ matome tik reklamas su siūlomais kursais. Taip, kai kurie kursai yra iš tiesų geri, tačiau ne kiekvienas gali sau leisti juos lankyti. Pirmiausiai siūlau pasidomėti nemokamomis galimybėmis internete mokytis kalbos, daug įvairiausių resursų rasi čia: http://www.zinauviska.lt/lt/mokymasis/ismok-kalba.
Jei mokytis mėgsti savarankiškai, gali pasinaudoti ir šiaip metodais:
- Dažnai būna sunku įsiminti sunkesnius, o kartais ir paprastus, tačiau neįsimintinus žodžius. Jei kiekvienam žodžiui sugalvotum pasaką ar asociaciją, sakinį, kuris palengvintų prisiminimą – būtų daug paprasčiau. Jei prisiminsi pasaką, prisiminsi ir žodį bei jo reikšmę
- Kitą būdą, kurį norėčiau parekomenduoti, pavadinau Kortelių magija. A4 formato lapą padalini į mažus lapelius. Iš vienos pusės užrašai nesuprantamus žodžius ta kalba, kurios mokaisi, iš kitos – žodžių reikšmes savo gimtąja kalba. Sumaišai ir mokaisi. Kuriuos žodžius jau įsiminei, atidėk į šalį.
- Yra žmonių, kurie mokosi imituodami. Tai irgi geras būdas lengviau įsiminti naujus sakinius, kuriuos ateityje galima panaudoti bendraudamas. Šio metodo privalumas – sakiniai jau sudėlioti taisyklingai, juos tik reikia išmokti.
- Nenuvertink savęs. Griebk norą mokytis už ragų ir pirmyn! Laisvą laiką praleisk prasmingai – mokydamasis naujos kalbos. Pamatysi, ateityje ji tikrai pravers.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą